Gelişmiş Sekmeler

Özensiz Pencere Gruplandırma

"Fakat , büyük bir sekmeyi küçük olanının üstüne bırakmak bana saçma/düzensiz geliyor."

Öyleyse, iyi haber. Fluxbox 'ayarlar' menüsünden, 'Özensiz Pencere Gruplandırma' (Sloppy Window Grouping) seçeneğini seçiniz. Bu seçim sekmenizi gruplandırma için hedef pencere içinde istediğiniz yere bırakabilmenizi sağlar.

Tekli pencere sınıflarını sekme yapmak

"Bu güzel, ama ben sadece program X i sekme yapmak istiyorum!"

Bunu yapmanın kaç adet programı bu kapsama alacağınıza göre iki değişik yolu vardır. Pencerelerden doğru açıp/kapatabilirsiniz (Başlık çubuğuna sağ klik yapıp 'sekme' seçeneğinden), ya da tamamen 'Ayarlar->Sekmeleri kullan' seçeneğinden kapatabilirsiniz. Kapattıktan sonra da her pencerede yukarda beirtildiği gibi sekmelerin kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Sekmeleri tamamen kapatmak

"Sekmeleri sevdiğimi sanmıyorum. Bunları kapatabilirmiyim?"

Kesinlikle. Fluxbox 'Ayarlar' menüsünden 'Sekmeleri kullan' (Use Tabs) seçeneğini seçiniz. Bunun bir geçişli düğme olması sebebiyle , tekrar seçtiğinizde tekrar açmış olacaksınız. Ayrıca bunun için init dosyasında da bir ayar vardır:

  session.tabs:  true

Sekmeleri true kısmını false ile değiştirerek kapatabilirsiniz.

Sekme Yerleşimi

Versiyon 0.1.14 'e kadar sekmeler pencereye bağlı idi, versiyon 0.9.x ten sonra sekmeler pencere başlık çubuğuyla bütünleşti.

(0.1.14) 'Tab Yerleşimi' (Tab Placement) adında bir ayar menüsü seçeneği vardır. Bunlar sekmelerin yerleşeceği yerleri gösteren pencere bölümleridir. Bu oldukça yerinde kullanılmış bir sözdür, yani sadece 'ilişik' seçeneklerden birini seçmemiz yeterlidir. Bu seçeneklerin sayesinde pencereye bağlı bütün sekmelerin toplam uzunluğu pencerenin uzunluğuna eşit olur. Yani pencerede sadece bir sekme varsa sekme pencerenin uzunluğuyla aynı olur. Eğer iki sekme varsa , her sekme pencerenin uzunluğunun 50% 'sine eşit olur. Bu seçenek sıklıkla sekmelerin sade görünmesine yol açar ve çok popülerdir.

Otomatik Sekme Gruplama

Bazen bazı uygulamaların çalışır çalışmaz otomatik olarak gruplanmasını istersiniz. Buna mantıken "Otomatik Gruplama" denir. Bu bölüm nasıl çalıştıklarını açıklar. İlk olarak Fluxbox versiyon 0.1.11 veya üstüne ihtiyacınız vardır. Otomatik gruplama daha eski versiyonlarda çalışmamaktadır. Daha sonra ~/.fluxbox/groups adında bir dosya yaratmanız gerekir. Sonra ~/.fluxbox/init dosyasını açarak bu satırı ekleyiniz (yada zaten varsa ve değişik gözüküyorsa değiştirin):

     session.groupFile:		~/.fluxbox/groups

Tamam, herşey yerliyerinde. Şimdi basitçe groups dosyasını doldurmak zorundasınız.

Grup dosyası düzeni

Dosyada her satır için bir grup vardır ve siz sadece gruplanacak programın ismini yazarsınız. Örnek:

Örnek 4-1. groups file

  Navigator nedit
  xterm

Bu iki adet grup yaratacaktır, birincisi netscape ile nedit ikincisi de xterm. Yeni pencere sadece kendisini aynı çalışma alanındaki diğer pencerelere ve en son fokuslanan pencereye gruplayacaktır. Grup dosyasına yazacağınız ismi şu şekilde alabilirsiniz:

  xprop |awk '/WM_CLASS/{print $4}'

ve pencereye klikleyiniz. Eğer herhangi birşey göstermezse, $4$3 ile değiştiriniz.

Sekmelerden Otomatik Gruplama

Bu eğer sekmeye sağ klik yapar ve bir uygulama seçerseniz bu uygulamanın sekmede gruplanmasını sağlayacaktır.

Not: Bu şekilde gruplama (Sekmelerden) normal otomatik gruplamayla kötü yönde etkileşebilir.

Temalar içinde Sekmeler

Sekmelerin temalar içinde gözükmesiyle ilgili bütün bir (Bölüm 10) bölümümüz vardır. Temanızdaki sekmelerin görüntü şeklini değiştirmekle ilgilenirseniz buraya br gözatabilirsiniz. (Temalardaki sekmeler normal olarak başlık çubuklarının görüntüsü gibi varsayılmışlardır; bazen insanlar değiştirmek isterler)