Bölüm 10. Temalar

İçindekiler
Tema temelleri
Gelişmiş Tema Düzenlemesi

Tema temelleri

Bu bölüm Justin Rebelo aka "demerol" tarafından eklenmiştir

Biçem nedir ve nasıl çalışır?

Bir biçem basitçe Fluxbox için bir temadır. Pencere yöneticisinin değişik bileşenlerini nasıl üreteceğini söyleyen basit bir ASCII metin dosyasıdır. Genellikle ~/.fluxbox/styles altında ve kuruluma göre farklı yerlerde bulunan genel Fluxbox paylaşımlı dizininde bulunur.

Kendiminkini nasıl yaparım?

Bir biçem dosyasını favori editörünüzde (vim i tavsiye ederim) açarak işe başlayın. Biçemin nasıl yapılandırıldığına ve organize edildiğine bakın. Sadece bakmakla sorabileceğiniz çoğu soruya cevap bulabilirsiniz.

Bir biçemin yapısı

Biçem, kendi alt-dizinleri bulunan birkaç bileşenden oluşur. toolbar,menu ve window ana bileşenlerdir.window.* yönergeleri pencere sekmelerini kontrol eder. menu.* masaüstüne sağ klik yaptığınızda gelen popup menüyü kontrol eder. toolbar.* ekranın altında veya üstünde gördüğünüz çubuktur. Slit (Diğer pencere yöneticilerinde dock, wharf vs. olarak adlandırılır) de eğer biçemini özel olarak ayarlamadıysanız araç çubuğu ayarlarından kontrol edilir.

Slit'in görünümünü nasıl değiştiririm?

Slit genellikle araç çubuğuyla aynı seçenekleri kullanır. Çoğunlukla bu şekilde makul çalışır. Eğer özel olarak Slit'i biçemlemek isterseniz, üç adet biçem yönergesi mevcuttur:

    slit: [doku seçeneği]
    slit.color: [renk değeri]
    slit.colorTo: [renk değeri]

Bu komutlar menu, pencere,vs gibi Slit'i dokulandırırken de çalışır.

Arkaplan için resim/renk ayarlayabilirmiyim?

Biçem dosyasının biryerinde rootCommand ile başlayan ve arkaplan rengini veya resmini ayarlayan bir komutla devam eden (tercihan bsetbg) bir satır göreceksiniz. Siz değişik rootCommand kullanabilirsiniz, fakat tavsiye etmem. bsetbg pencere ayarları için diğer komutların işine yarayan küçük bir uygulamadır. Bu şekilde (Esetroot vs.) tercih ettiğiniz arkaplanı belirtebilirsiniz ve bu bsetbg kullanan tüm temalarda geçerli olur.

Biçemlerimde Not/Yorum/Açıklama satırı kullanabilirmiyim?

Tabi, satıra sadece bir (#), bir (!) ile başlayınız, yada C++ açıklama satırları (//) kullanınız.

Hala sorularım var...

Fluxbox tarafından sağlanan biçemlere bakınız, bu şekilde veya değişik ayarlar deneyerek sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Eğer hala kapamadıysanız OPN 'de (Open Projets Network) #fluxbox kanalına uğrayın. Benim nickim demerol.