Bölüm 4. Sekmeler (Tabs)

İçindekiler
Sekmelere giriş
Gelişmiş Sekmeler

Sekmelere giriş

Fluxbox'ın sekmeleri yeni bir fikir değildir. Bu uygulama PWM Pencere Yöneticisinde olduğuna çok benzer. Çalışma şekli ise: Birden fazla pencere beraberce gruplanır, aynı geometrik şekli tamamen aynı pozisyonda paylaşırlar ve pencere sürüklendiğinde hep beraber sürüklenirler. Bunları bir kağıt yığını halinde düşünebilirsiniz. Sekmeler şu üzerine kağıtları yapıştırabildiğiniz küçük plastik parçalara benzerler.

0.1.14 e kadar olan versiyonlarda sekmeler aslında pencerelere bağlı idi, 0.9.x ten sonraki sekmeler pencerenin başlık çubuğuna gömülüdür.

Bu sekmelerin Fluxbox'ta nasıl çalıştığını tam olarak açıklıyor. Basitçe istediğiniz pencerenin sekmesini seçtiğiniz zaman o pencere yığının en üstüne gelir. Hadi şimdi deneyelim.

Basit sekmeler

Hatırlayacağınız ilk şey bütün sekme işlemleri için 3'üncü fare düğmesini kullanmaktır. Öyleyse, başlangıç için, gruplamak istediğiniz iki pencereyi seçin. Birincisinin üstüne 3'ncü fare düğmesiyle tıklayın ve onu sürükleyip ikincisinin üstüne bırakın. Tebrikler, beraber ve yapışık hale geldiler! Şimdi, ikisi arasında geçiş yapmak için sekmeleri kullanabilirsiniz.

Bir sekmeyi ayırmak için ise aynı şeyi yapmak gerekir. 3'üncü fare düğmesiyle sekmeyi seçip dışarıya sürükleyebilirsiniz.