Bölüm 7. Slit

En çok sorulan sorulardan biri de "Slit nedir?" dir. Gerçekte, bu doküman yazılırken, #fluxbox'ta günde on kere sorulmasını engellemek için ve de araç çubuğunun bir başka ismi olduğu söylentisini engellemek için sıkça sorulan sorular kısmının tepesine buraya yönlendiren bir link koydum.

Slit Fluxbox'ın Blackbox'tan alınmış birçok parçasından biridir. Windowmaker "Dockapp" lerini (ve 'withdrawn' yada (daha az kullanışıyla) 'swallowed' modda çalışabilen herhangi birşeyi) ele alabilmesi için dizayn edilmiştir. Bu tip uygulamalar sıklıkla -w opsiyonuna sahiptirler, ama bazıları otomatik olarak withdrawn modunda çalışırlar.

Emin olmanız gereken ilk şey bunun sizin Fluxbox kopyanızda derlenmiş olmasıdır. Genellikle bu şekilde olduğunu varsaymak güvenlidir. Bildiğim kadarıyla, değişik dağıtımlarda bütün paketler bununla beraber gelir. Eğer onsuz daha iyi olduğunu düşünüyorsanız, derleme anında devredışı bırakabilirsiniz. Bununla birlikte aklınızda bulunsun, kullanılmayan Slit'ler ekran alanı kaplamazlar ve çok az hafıza harcarlar, yani eğer diğer yazılımlarla problem çıkarttığını düşünüyorsanız sadece devredışı bırakmanız yeterlidir.

Bundan başka, herhangi bir 'dockable' uygulamayı çalıştırabilirsiniz. (Bu ayrıca 'withdrawn' modda çalıştırmak olarak ta bilinir). Örnek olarak, xmms wmxmms uygulamasıyla beraber dağıtılır. Sadece wmxmms &'i çalıştırın, ve xmms'i Slit'te göreceksiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi, bazı uygulamalar (mesela gkrellm) Slit'te çalışabilmek için -w komut satırı opsiyonuna ihtiyaç duyarlar.

Dockapp'leri (Yapışık Uygulamalar) nereden bulabilirim?

Başlangıç için en iyi yer Dockapp deposu'dur. Burada bir çok değişik dockapp vardır. Ayrıca, Freshmeat'te arama yapabilir, yada kendi dağıtımınızı kontrol edebilirsiniz.

Bbtools sayfası bir grup Blackbox/Fluxbox aracı ihtiva eder, büyük çoğunluğu da Slit'te çalışabilir.

Ayrıca, eğer KDE desteğini devreye almışsanız, KDE dock appletleri'de Slit'te gözükecektir.

Dockapps.Org ise sadece dockapp'lerine adanmış yeni bir web sitesidir.

Slit'in davranışlarını değiştirebilirmiyim?

Tabiiki. Basitçe Slit'in görünen kısmına sağ klik yapıp buradan "Options"'u seçiniz. Buradaki seçeneklerin çoğu Görevçubuğunda olduğu gibidir. Aynı olmayan tek şey ise Direction'dır. Slit hem Horizontal hem de Vertical modda çalışabilir.

Aynı zamanda ayarlar menüsünde bir Maximize Over Slit seçeneği vardır; bu , büyültülmüş pencerelerin Slit'i kaplamasını sağlar.

Slit uygulamarımın sıralarını hatırlamalarını istiyorum!

Fluxbox 0.1.10 ve sonrasında, bu, bir slitlist dosyası kullanarak mümkündür. İşte bunu kullanmak için bazı talimatlar.

Dockapp'lerin aktif sırası bir dosyada saklanır.Varsayılan olarak ~/.fluxbox/slitlist. Slit'e dockapp'leri yüklerken, Slit daha önce çalışmış uygulamaları isme göre karşılaştırarak daha önceki sıralamayı korumaya çalışır.

Slit sıralamasını sizin istediğiniz gibi yapmak için bir basit bir prosedür:

Dockappleri sıralamak

  1. Fluxbox'ı dockappsiz olarak çalıştırın.

  2. Dockappleri sizin istediğiniz sırayla çalıştırın.

  3. Otomatik başlangıç komut dosyanıza dockapplerinizi ekleyin, mesela .xinitrc yada .xsession. Burada sıra önemli değildir.

Bu sıralama ~/.fluxbox/slitlist dosyasına kaydedilecek ve daha sonraki Fluxbox oturumlarında korunacaktır.

slitlist dosyasını elle düzeltebilirsiniz. Her satırda basitçe dockapp'nin ismi yazar. Bu dosya Fluxbox çalışmıyorken düzenlenmelidir. Yoksa değişikliklerin üzerine yazılabilir.

Ayrıca Slit liste dosyası için değişik bir yer de seçebilirsiniz. Aşağıdaki init dosyasında bu yer değiştirilmiştir:

Örnek 7-1. Slitlist tanımı

    session.slitlistFile: /home/me/etc/slitsort

Aklınızda bulunsun sıralamayı tamamen devre dışı bırakmak için bir seçenek yoktur. Yazar rastgele sıralamanın herhangi bir yararı olmadığını düşünmektedir.