Bölüm 5. Tuş Bağlantıları

İçindekiler
Tuş algılayıcı
Tuş İsimleri
Eylemler

Tuş algılayıcı

Tuş algılayıcı mükemmel bir araç olan fakat bazı sınırları bulunan (ve lisans uyumsuzluğu olan) bbkeys'e benzer şekilde çalışır, fakat tamamen yeni sözdizimine sahip bir ayar dosyası vardır, ve Fluxbox'ı daha güçlü yapan birkaç yenilik içerir.

İlk olarak, yeni tuş algılayıcı tuş kombinasyonlarını zincir olarak (emacs gibi) destekler... yani örnek olarak bir sonraki çalışma alanına geçmek için: Mod1 + M + Mod1 + F yapabilirsiniz.

Eğer zincirin bir kısmını yazmışsanız fakat sonra vazgeçerseniz, (keys dosyasında belirttiğiniz) başka bir tuş kombinasyonuyla devam edebilirsiniz ve eskisi iptal olur.

Buna ek olarak, bir gruptaki pencerelerde gruplu/sekmeli arasında seçim için bir tuş kombinasyonu belirleyebilirsiniz (SonrakiSekme ve ÖncekiSekme ile)

Son olarak, rahatlığınız için size bbkeys ayar dosyasını Fluxbox tuş dosyasına çevirebilen iki adet betik (her ikiside aynı şeyi yapar) sunduk. (betiklerin kullanımı mevcuttur) İndirme: convertkeys or convertkeys2.

Örnek 5-1. Fluxbox tuş dosyası

  Mod1 Tab :SonrakiPencere
  Mod1 F1 :ÇalışmaAlanı 1
  Mod1 F2 :ÇalışmaAlanı 2
  Mod1 F3 :ÇalışmaAlanı 3
  Mod1 F4 :ÇalışmaAlanı 4
  Control n Mod1 n :SonrakiSekme

Gördüğünüz gibi, ilk olarak bir niteleyici, sonra bir tuş (eğer daha uzun bir kombinasyon isterseniz sonra bir niteleyici ve yine bir tuş) ve son olarak bir eylemle beraber bir virgül.

Geçerli tuş eylemlerinin bir listesi için biraz daha aşağıyı okuyunuz.

Bu neden sizin için uygun? O zaman xmms'inizin efendisi olabilirsiniz, mesela:

Örnek 5-2. XMMS tuş eşlemleri

  Mod1 P :ExecCommand xmms -p
  Mod1 F :ExecCommand xmms -f

Eğer bazı ek tuşlarınız varsa (mesela çokluortam tuşları), bu tuşları XFree86'da düzgün bir şekilde ayarlayarak xmms'i bu şekilde kontrol edebilirsiniz:

Örnek 5-3. XMMS için Çokluortam tuşları

  None XF86AudioPlay :ExecCommand xmms -u
  None XF86AudioStop :ExecCommand xmms -s

Daha geniş bilgi için xmms --help 'i kullanabilirsiniz derdim ama büyük ihtimalle şimdi bunu yapıyorsunuz...