Chapter 9. Tematy

Table of Contents
Podstawy tematów
Zaawansowana edycja tematów

Podstawy tematów

Justin Rebelo aka "demerol" podesłał tą sekcję.

Co to jest styl i jak on działa?

Styl jest po prostu tematem dla Fluxboksa. Jest to prosty plik ASCII, który podpowiada Fluxboksowi jaki ma być wygląd różnych komponentów menedżera okien. Zazwyczaj są one umieszczone w katalogu ~/.fluxbox/styles oraz we wspólnym, globalnym katalogu Fluxboksa, którego położenie różni się w zależności od użytej metody instalacji.

Jak mogę zrobić własny styl?

Zacznij od otworzenie stylu w swoim ulubionym edytorze tekstowym (polecam vim). Popatrz na styl, jak jest zorgranizowany i jaką ma strukturę. Tylko patrząc sam sobie odpowiesz na większość twoich pytań.

Struktura stylu

Styl składa się z kilku głównych komponentów, które posiadają własne poddyrektywy. Głównymi komponentami są toolbar (belka), menu i window (okno). Dyrektywy window.* określają wygląd obramować okna, natomiast window.tab.* wygląd zakładek okna. menu.* określa wygląd menu, które widzisz po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na pulpicie. toolbar.* jest belką, którą widzisz na górze lub dole ekranu. Szczelina (nazywana również dokiem, wharf w innym menedżerach okien) jest określana przez również przez ustawienia toolbar, jeśli nie ustawisz im stylu oddzielnie.

Jak zmienić wygląd szczeliny?

Szczelina używa tych samych opcji co belka. W większości wypadków nie powinno to robić różnicy, ale jeśli chcesz mieć oddzielny styl dla szczeliny, to masz dostępne trzy dyrektywy, których możesz użyć:

    slit: [opcje tekstury]
    slit.color: [wartość koloru]
    slit.colorTo: [wartość koloru]

Te komendy będą działały tak jak dla menu, okien itp. podczas nakładania tekstury na szczelinę.

Czy mogę ustawić kolor/obraz jako tło?

Gdzieś w pliku stylu znajdziesz linię z rootCommand na początku, po którym nastąpi polecenie (zwykle bsetbg) do ustawienia koloru tła lub obrazka jako tła w stylu. Możesz użyć rootCommand innego niż bsetbg, ale odradzam to. bsetbg jest właściwie otoczką dla innych poleceń ustawiających tło okna root. Tym sposobem, ustawiasz, którego polecenia chcesz użyć do faktycznego ustawiania tła, a zostanie on użyty w każdym temacie, który wykorzystuje bsetbg.

Czy mogę dodawać uwagi/komentarze do moich stylu?

Jasne, po prostu rozpocznij linię krzaczkiem (#), wykrzyknikiem (!) lub użyć komentarzy w stylu C++ (//).

Nadal mam pytania...

Przejrzyj style dostarczone razem z Fluxboksem, powinieneś tam znaleźć odpowiedzi, a jeśli nie, to próbuj różnych ustawień. Jeśli nadal nie możesz sobie poradził, wejdź na #fluxbox na OPN. Mój nick to demerol.