Chapter 7. Szczelina

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest "Co to jest szczelina?" Gdy ten dokument był pisany, skopiowałem je na górę FAQa, by wskazać tą sekcję. A wszystko po to, by zatrzymać lawinowe pytania o szczelinę na #fluxbox i skończyć z błędnym założeniem, że szczelina jest inną nazwą belki.

Szczelina jest jedną z wielu rzeczy, jakie Fluxbox odziedziczył po Blackboksie. Jest ona zaprojektowana do przechowywania dockappów WindowMakera (i czegokolwiek, co działa w trybie zwanym 'withdrawn' lub rzadziej 'swallowed'). Takie aplikacje zazwyczaj mają opcję -w.

Najpierw upewnij się, że szczelina zostało wkompilowana w twoją kopię Fluxboksa. Zazwyczaj jest. Z tego co wiem, różne dystrybucje dostarczają pakiety z włączoną szczeliną. Jeśli uważasz, że będzie się lepiej czuł bez niej, możesz ją wyłączyć podczas kompilacji programu. Zauważ jednak, że nieużywana szczelina nie zabiera miejsca na ekranie, a jedynie zjada niewielką ilość pamięci, więc zazwyczaj wyłączenie szczeliny jest konieczne tylko wtedy, gdy w jakiś sposób gryzie się ona z innymi programami, których używasz.

Możesz uruchamiać dowolną dokującą aplikację (zwane również uruchamianie w trybie 'withdrawn'). Na przykład xmms jest dostarczana razem z aplikacją wmxmms. Po prostu uruchom wmxmms -w &, a zobaczysz go w szczelinie.

Popularny program gkrellm również posiada opcję -w, dzięki której uruchamia się w szczelinie.

Gdzie mogę dostać dockappy?

Najlepiej udaj się na początku na stronę the Dockapp warehouse. Jest tam bardzo duże repozytorium różnych dostępnych dockappów. Poza tym, możesz szukać używając Freshmeat lub sprawdzić co dostarcza twoja dystrybucja.

Strona bbtools przechowuje wiele użytków Blackbox/Fluxbox, z których większość może się uruchamiać w szczelinie.

Jeśli masz włączoną obsługę KDE, to jego aplety dokujące również pojawią się w szczelinie.

Dockapps.Org jest nową stroną poświęconą tylko dockappom.

Czy mogę zmienić zachowanie szczeliny?

Oczywiście. Po prostu kliknij prawym przyciskiem myszy na widocznej częsci szczeliny i wybierz opcje z menu. Większość tych opcji jest taka sama jak dla belki. Jedynie różni się opcją Kierunek szczeliny. Szczelina może mieć kierunek Poziomy lub Pionowy.

W menu konfiguracyjnym jest również opcja Maksymalizuj nad szczeliną, która pozwala, by zmaksymalizowane okna zasłaniały szczelinę.

Chcę, by moje programy były zawsze w tej samej kolejności w szczelinie!

Począwszy od Fluxbox 0.1.10 jest to możliwe, korzystając z pliku slitlist. Oto kilka informacji odnośnie jego użycia.

Aktualna kolejność dockappów jest przechowywana w pliku, którym domyślnie jest ~/.fluxbox/slitlist. Podczas ładowania dockappów do szczeliny, Fluxbox stara się urzymać poprzenią kolejność dobierając poprzenio-uruchomione dockappy po nazwie.

Prosta procedura ustawiania dockappów w szczelinie tak jak chcesz:

Ustawianie kolejności dockappów

  1. Uruchom Fluxboksa bez ładowania dockappów.

  2. Uruchamiaj dockappy pojedynczo w takiej kolejności, w jakiej mają się pojawiać.

  3. Ponownie dodaj dockappy do twojego skryptu startowego, np. .xinitrc lub .xsession. Kolejność nie ma znaczenia.

Powyższa kolejność jest zapisywana domyślnie w pliku ~/.fluxbox/slitlist i w przyszłych sesjah Fluxboksa jest odtwarzana.

Możesz dowolnie edytować plik slitlist. Jest to prosta lista nazw okien, jedna na dockappa. Podobnie jak plik init, powinien być edytowane, gdy Fluxbox nie jest uruchomiony. Inaczej zmiany mogą być nadpisane.

Masz też możliwość wyboru ścieżki dla pliku z kolejnością dockappów. Poniższy przykład wpisu w pliku init zmienia ścieżkę:

Example 7-1. Ustawianie ścieżki do pliku z kolejnością dockappów

    session.slitlistFile: /home/me/etc/slitsort

Zauważ, że nie ma opcji do całkowitego wyłączenia sortowania. Autor łatki nie widział żadnego zastosowania dowolnego rozmieszczania dockappów.