Chapter 6. Tła pulpitów

Fluxbox, podobnia jak Blackbox, ma tylko dwa użytki-owijacze (wrappers) do tego i nawet nazywają się tak samo jak w Blackboksie: bsetroot i bsetbg. Zobaczmy jak działają.

bsetroot

bsetroot jest odpowiednikiem xsetroot. Może ustawiać tapety pod warunkiem, że są one proste, jak np. jeden kolor. bsetroot potrafi również ustawiać gradienty.

bsetbg

bsetbg jest programem wyższego poziomu. Właściwie to używa on innych użytków, które ustawiają tło, takich jak wmsetbg, Esetroot czy display z pakietu ImageMagick, itp. Przy pierwszym uruchomieniu utworzy plik konfiguracyjny ~/.fluxbox/bsetbg, który będzie określał, którego programu ma użyć. Możesz do w dowolnej chwili zmodyfikować, by ustalić samemu dany program. By móc korzystać z programów obsługujących przezroczystość, takich jak xchat czy Eterm, powienieś użyć wmsetbg lub Esetroot.

Nadpisywanie teł tematów

Jedną z pozostałości po Blackboksie jest to, że tła są całkowicie zależne od wybranego tematu. Gdy zmieniasz temat/styl, otrzymujesz tło, jakie autor tematu uważał, że będzie dobre. Wielu ludzi nie lubi takiego zachowania. Fluxbox oferuje metodę radzenia sobie z tym problemem. dodaj poniższą linię do swojego pliku ~/.fluxbox/init:

        session.screen0.rootCommand: bsetbg -f ~/backgrounds/zimdib_dark.png

I cokolwiek tu wstawisz będzie twoim tłem, nie ważne co autor stylu ma do powiedzenia na ten temat.