Chapter 10. Vzhled

Table of Contents
Základy
Pokročilé nastavování stylů

Základy

Touto sekcí přispěl Justin Rebelo alias "demerol".

Co je to styl a jak to funguje?

Styl v podstatě určuje vzhled Fluxboxu. Je to prostý ASCII textový soubor, podle kterého Fluxbox vygeneruje zevnějšek různých částí okenního manažeru. Soubor je obvykle uložen v ~/.fluxbox/styles a v globálním share adresáři Fluxboxu, jehož umístění závisí na Vaší instalaci Fluxboxu.

Jak vytvořím svůj vlastní styl?

Nejdříve si otevřete nějaký styl ve Vašem oblíbeném textovém editoru (já doporučuji vim). Podívejte se na jeho strukturu a uspořádání. Už jen tento pohled Vám dá odpověď na spoustu otázek, které byste mohli mít.

Struktura stylu

Styl je tvořen několika hlavními částmi, které mají své vlastní direktivy. Mezi hlavní části patří toolbar, menu a window. Direktivy window.* určují vzhled orámování oken, window.tab.* určují vzhled horní lišty oken. menu.* nastavují okno, které uvidíte po zmáčknutí pravého tlačítka myši na ploše. toolbar.* je lišta, kterou vidíte na horním nebo spodním okraji Vaší obrazovky. Zevnějšek slitu (v jiných WM také nazýván dock nebo wharf) určuje nastavení toolbar a to i v případech, kdy je nemáte nastaveno.

Jak můžu změnit nastavení slitu?

Slit kopíruje nastavení toolbar a ve většině případů to vystačí. Pokud chcete nastavit výhradně slit použijte následující direktivy:

    slit: [texture option]
    slit.color: [color value]
    slit.colorTo: [color value]

Tyto direktivy slitu pracují stejně jako u menu, window atd.

Můžu nějak změnit barvu nebo obrázek pozadí?

Někde v konfiguračním souboru stylu můžete vidět řádek s direktivou rootCommand na jeho začátku a tato je nejčastěji následována příkazem (pravděpodobně bsetbg) k nastavení obrázku nebo barvy pozadí stylu. Můžete použít jiný příkaz rootCommand než bsetbg, ale toto bych nedoporučoval. bsetbg volá další příkazy k nastavení obrazovky. Takto můžete nastavit, který program chcete použít (Esetroot např.) a ten bude použit ve všech stylech, které užívají bsetbg.

Je možné vytvářet v souborech stylu vytvářet komentáře?

Jistě, stačí přidat na začátek řádky křížek (#), vykřičník (!), nebo použijte komentáře ve stylu C++ (//).

Ještě stále mám spoustu otázek...

Podívejte se na soubory stylů dodávané s Fluxboxem, měli byste v nich najít odpovědi na Vaše otázky, případně zkuste jiná nastavení. Pokud stále ještě nerozumíte, zastavte se na #fluxbox na OPN. Moje přezdívka je demerol.