Chapter 7. Slit

Jedna z nejčastěji kladených otázek je "Co to je slit?" Když byl tento dokument napsán, tak jsem ve FAQ vytvořil odkaz na tuto sekci, za účelem zastavení kladení otázek na #fluxbox desekrát za den, a skončit mýtus o Slitu, že je to jiné jméno pro Toolbar.

Slit je jedna z mnoha částí Fluxboxu, které zdědil z Blackboxu. Je navržen pro běh dokových aplikací (apletů) WindowMakeru, (vše co běží v tomto módu, který se jmenuje 'withdrawn' nebo (méně často) 'swallowed'). Takové aplikace často mají parametr-w, ale některé běží automaticky v módu withdrawn.

Jako první věc se musíte ujistit, že toto je zakompilováno ve vaší kopii Fluxboxu. Obecně lze předpokládat že ano. Pokud si vzpomínám, všechny balíčky pro různé distribuce toto mají. Pokud si myslíte, že vám bude bez toho lépe, můžete to zakázat během kompilace. Ačkoliv nepoužitý slit nezabírá prostor obrazovky a zabere jen velmi málo paměti, takže obvykle není nutné to zakázat, pokud to nezasahuje nějaký jiný software který používáte.

Jinak můžete spustit jakoukoliv 'dokovou' aplikaci. (Také známé jako běžet v módu 'withdrawn'). Jako příklad, xmms přichází s aplikací wmxmms. Jednoduše spusťte wmxmms &, a ono se to objeví ve slitu. Jak jsem se dříve zmínil, některé aplikace (například gkrellm) potřebují parametr -w aby se spustily ve Slitu.

Kde můžu získat aplety?

Pro začátek je nejlepší Dockapp warehouse. Tam je k dispozici velké skladiště různých apletů. Nemluvě o tom že můžete prohledat Freshmeat, nebo prohledat vaši distribuci.

Stránka bbtools nabízí také nějaké utility pro Blackbox/Fluxbox, ze kterých může spousta běžet ve slitu.

Pokud máte zapnutou podporu pro KDE, aplety KDE se budou objevovat ve slitu.

Dockapps.Org je nový web exklusivně věnovaný apletům.

Jak změním chování slitu?

Samozřejmě. Jednoduše klepnete pravým tlačítkem myši na viditelnou část slitu a vyberete si z nabídky. Většina nastavení je stejná jako u Taskbaru. Jediná věc, která není je Direction. Váš slit může běžet buď Horizontálně nebo Vertikálně.

Také tam je položkaMaximize Over Slit; to umožní maximalizovaným oknům překrývat slit.

Chci aby si aplety ve slitu pamatovaly pořadí!

Ve Fluxboxu 0.1.10 a novějším to je možné, a to použitím souboru slitlist. Tady jsou nějaké instrukce jak to použít.

Aktuální pořadí apletlů je zapsáno v souboru, jako výchozí je to ~/.fluxbox/slitlist. Když se načítají aplety do slitu, pokusí se udržet předchozí pořadí, pomocí jmen předtím spuštěných apletů.

Jednoduchý způsob jak nastavit pořadí ve slitu způsobem jakým chcete je:

Řazení apletů

  1. Spusťte Fluxbox bez přednačtených apletů.

  2. Spusťte aplety individuálně v tom pořadí v jakém je chcete mít.

  3. Znovu přidejte aplety do vašeho startovního skriptu, například .xinitrc nebo .xsession. Zde nehraje pořadí roli.

Toto pořadí je jako výchozí uloženo do ~/.fluxbox/slitlist a bude spravováno v budoucích sessions Fluxboxu.

Máte možnost si ručně upravit soubor slitlist. Je to jednoduchý seznam jmen oken, jedna řádka na aplet. Tento soubor by neměl být přepisovám za běhu Fluxboxu. Jinak by úpravy mohly být přepsány.

Máte také možnost vybrat si jinou cestu pro soubor s řazení ve slitu. Následující příklad souboru init mění položku s cestou k souboru:

Example 7-1. Specfikace slitlistu

    session.slitlistFile: /home/me/etc/slitsort

Není žádné nastavení pro úplné zakázání řazení. Autor patche nevidí žádné využití pro svévolné nebo náhodné řazení apletů.