Chapter 2. Začínáme

Instalace Fluxboxu

Tuto sekci poskytl Jason Gillman Jr. aka "Ircaddict".

Mnoho distribucí poskytuje binární balíčky Fluxboxu (nebo v případě Gentoo a FreeBSD porty/ebuildy), které dělají instalaci Fluxboxu pěkně bezbolestnou. Ačkoliv existují důvody proč jej zkompilovat ze zdroje. Například nejnovější verze Fluxboxu nemusí být k dispozici jako balíček pro distribuci. Navíc může být žádoucí zkompilovat Fluxbox s jistou sadou parametrů pro kompilátor. Pokud chcete použít balíčky ditribuce, podívejte se na dokumentaci distribuce. Pro některé distribuce poskytuje zdrojové i binární balíčky web Fluxboxu.

Účel toho dokumentu je pomoci lidem kteří jsou nezkušení v kompilaci do okenního systému X11 (nebo Linuxu obecně) a instalaci správce oken Flukbox.

Získání zdrojáků

První věc, kterou budete chtít udělat, je jít na stahovací stránku a stáhnout tarball se zdrojem (přípona je .tar.gz).

Čas od času jsou ulovněny speciální vývojářské vydání. Ty poskytují ukázku věcí které přijdou, nové vlastnosti apod. Díky jejich vývojové kvalitě někdy postrádají funkčnost nebo stabilitu. Vyzkoušejte je pokud chcete drsně Fluxboxovat - se všemi výhodami a nebezpečími. Návody jak je získat mohou být nalezeny v sekci News na oficiálním webu Fluxboxu.

Rozbalení a kompilace

Tak, nyní když máte zdrojový tarball, musíte jej rozbalit. To můžete udělat spuštěním následujícího příkazu, a nahrazením jména souboru tím, který jste si stáhli:

  $ tar xzvf fluxbox-0.1.12.tar.gz

To vypíše seznam souborů které byly vybaleny. Až to uděláte, přepňěte se do adresáře který byl vytvořen (bude to něco jako fluxbox-0.1.12/, ale to záleží na verzi). Další krok je konfigurace a překlad zdroje Fluxboxu. Spuštěním konfigurace můžete umožnit nebo zakázat některé vlastnosti Fluxboxu. Pro většinu lidí budoui výchozí nastavení ok. Pokud chcete aby slit Fluxboxu spolupracoval s panelovými ikonami KDE, měli byste přidat parametr --enable-kde. Pro zjištění ostatních parametrů poskytovaných konfiguračním skriptem použijte parametr --help. Pokud nehccete podporu KDE, toto by mělo stačit:

  $ ./configure
  $ make

Po kompilaci Fluxboxu se staňte rootem a spusťte:

  # make install

Gratulujeme, nyní máte zkompilovaný a nainstalovaný Fluxbox.

Spouštění Fluxboxu

Je sice hezké mít to zkompilované a nainstalované, ale jaký to má užitek když to nemůžete spustit?

Obecně jsou dvě odlišné cesty jak souštět X11 (a tak Fluxbox). Tradiční cesta je použít příkaz startx. Jiná cesta je použít grafický login manager (někdy nazývaný "display manager"). Nejběžnější display manager je xdm, který je součástí distribuce XFree86. Display manager poskytovaný Gnomem se jmenuje gdm, ten z KDE je jmenuje kdm.

Pokud je X11 spušteno dříve zmíněnou cestou (pomocí startx), pak je důležitý soubor jménem .xinitrc, který sídlí ve vašem domovském adresáři. V případě že startujete pomocí display manageru, je to .xsession, který je na stejném místě.

Další krok je najít binárku Fluxboxu. Pro většinu lidí to je /usr/local/bin/fluxbox. Nyní potřebuje upravit (nebo vytvořit) soubor o kterém jsme mluvily. Jen přidejte následující řádek na konec souboru:

  exec /usr/local/bin/fluxbox

Změňte /usr/local/bin/fluxbox na cestu kde je binárka Fluxboxu, přičemž uvedená cesta je výchozí při kompilaci ze zdroje. Až to bude hotové, uložte to a zavřete editor, ať už jste použily k úpravám jakýkoliv. Nyní je potřeba spustit následující příkaz, pokud používáte startx:

  $ chmod 700 .xinitrc

V případě .xsession toto není potřeba. V obou případech byste měli vytvořit adresář, kde má Fluxbox uloženou svoji konfiguraci:

  $ mkdir .fluxbox

Pokud ho nevytvoříte, tak při vypnutí Fluxboxu a restartu přijdete o veškerá vaše nastavení (adresář se naneštěstí sám nevytváří).

Drobnosti

Pokud potřebujete pomoc, jen skočte na nápovědní fórum Fluxboxu apoložte otázku, jsem si jist že někdo bude ochotný a pomůže vám. Můžete také klást otázky na uživatelský mailing list Fluxboxu. Odkaz na něj můžete najít na stránkách Fluxboxu. Jako poslední poznámku doporučuji vzít soubory init, menu, a titlebar z adresáře /usr/local/share/fluxbox a zkopírovat je do .fluxbox/ ve vašem domovském adresáři.